Tekst napisala: T.B.
Svake godine, kada listopad zakuca na vrata, New York se transformira u pravo središte Halloween magije. Ovaj poznati, nadasve, američki praznik privlači tisuće posjetitelja iz čitavog svijeta, dok se lokalno stanovništvo s nestrpljenjem priprema za proslave koje spajaju tradiciju, kreativnost i zajedništvo. Ulice Manhattana i drugih dijelova grada se ukrašavaju, posebice ulazna stubišta na Upper East te Upper West Sideu, kao i kuće i okućnice u drugim dijelovima grada. Atmosfera je ispunjena uzbuđenjem i pomalo zastrašujućim elementima, za nas odrasle, dok djeca to sasvim zabavno doživljavaju. Možda je razlog tome čarolija kostimiranja i noćne povorke koje nose uzbuđenje skupljanja slatkiša kroz „trick-or-treating“, na čemu im pomalo i zavidim.
Iako Halloween u Hrvatskoj nije duboko ukorijenjen kao u nekim drugim zemljama, s vremenom njegova popularnost raste i postaje dio modernog kulturnog krajolika, posebno među mlađim generacijama. No, kako je sve krenulo?
Drevni korijeni Halloweena
Najraniji izvor Halloweena je keltski festival Samhain star 2000 godina koji se obilježavao na području današnje Irske, sjeverne Francuske, Švicarske i Velike Britanije.
Stari Kelti su 7. studenog slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti (Samhainu). Kelti su na taj način obilježavali dovršetak žetve i početak zime, a smatralo se da su te noći granice između svijeta živih i mrtvih najtanje. Vjerovali su da tijekom noći koja prethodi danu mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove; zbog čega su prestrašeni mogućnošću susreta s mrtvima palili vatre i nosili kostime kako bi ih preplašili i odvratili od sebe.
Dolaskom Rimljana, noć mrtvih dobiva stalni datum, a te noći prema starom rimskom vjerovanju, crni bog lova Samhain preuzima vlast nad svijetom, ubija srndaća (boga Sunca), a božicu vegetacije odvodi u podzemlje, gdje ona do proljeća bdije nad mirujućim sjemenkama, usnulim životinjama i dušama mrtvih.
U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući.
U osmom stoljeću Papa Grgur III. proglasio je 1. studeni Danom svih svetih. Noć prije Dana svih svetih, noć keltskog blagdana Samhain, postao je poznat kao All Hollow’s Eve (noć uoči Svih svetih), što je kasnije skraćeno u Halloween, tj. Noć vještica.

Halloween se u SAD-u počeo slaviti u 19. stoljeću, kada su irski i škotski imigranti donijeli svoje tradicije iz Europe. Prvi zabilježeni Halloween događaji počeli su se održavati u 1840-ima, kada su se doseljenici okupljali kako bi proslavili ovaj praznik u novim zajednicama. Gradovi poput New Yorka i Philadelphije bili su među prvim mjestima gdje su se održavale kostimirane zabave i parade.
Do kraja 19. stoljeća, Halloween je postao popularan među širom javnosti. Mnoge zajednice počele su organizirati događaje za obitelji, uključujući igre, zabave i natjecanja u kostimima. Tradicija “trick-or-treating-a” također se počela širiti, posebno u gradovima, gdje su djeca odlazila od vrata do vrata tražeći slatkiše ili novac.
Tijekom 1920-ih i 1930-ih, Halloween je postao masovni praznik, a tradicija “trick-or-treating-a” postala je standardna praksa.

Halloween oduševljenje: Parada pasa i druge tradicije u NYC-u
New York je poznat po svojim raznolikim i spektakularnim paradama koje slave kulturu, umjetnost i zajedništvo. Užurbane ulice postaju pozornica za glazbu, ples i performanse, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja privlači sve generacije. Promatrači se okupljaju duž trase, uživajući u spektaklu koji svake godine postaje sve grandiozniji.
Svake godine Tompkins Square Park postaje prava pozornica za šarene kostime i veselu atmosferu, povodom godišnje parade pasa u kostimima za Halloween. Od 1998. godine ova popularna manifestacija okuplja ljubitelje pasa iz svih dijelova grada, koji sa svojim četveronožnim prijateljima prikazuju širok spektar kostima — od klasičnih filmskih likova, poput superjunaka i princeza, do neobičnih i smiješnih kostimskih rješenja koja oduševljavaju publiku. Vlasnici često usklade svoju odjeću s kostimima svojih pasa, stvarajući tako simpatične i kreativne parove.

Jedan od vrhunaca Halloween proslava u New Yorku je svakako parada koja se održava u Greenwich Villageu, 31. listopada, te je jedno je od najboljih Halloween događanja. Ova tradicija datira još od 1974. godine i svake godine okuplja tisuće sudionika i promatrača. Parada kreće od 19.00 sati, a sudionici se odijevaju u najrazličitije kostime, od klasičnih vještica i duhova do originalnih i maštovitih kreacija.
Obiteljske aktivnosti i zajednica
Halloween u New Yorku također je prilika za obiteljsku zabavu. Mnogi parkovi i zajednice organiziraju događanja namijenjena djeci, uključujući trick-or-treating u sigurnom okruženju. Dječje igre, kreativne radionice i natjecanja u kostimima postaju sastavni dio proslave, stvarajući uspomene koje se pamte cijeli život.

Noćna zabava i tematski događaji
Halloween nije samo za malu djecu; noćni život New Yorka također se transformira. Mnogi barovi i klubovi organiziraju posebne tematske zabave, a restorani nude Halloween jelovnike s neobičnim i zastrašujućim jelima. U nekim lokalima, posjetitelji mogu uživati u koktelima koji su obogaćeni posebnim sastojcima i ukrasima koji evociraju duh praznika..
Ulice su ispunjene ljudima u kostimima, a mnogi se odlučuju na cjelonoćno istraživanje gradskih atrakcija. Od „haunted house-a“ do „ghost tour-a“, svaka ulica nudi nešto posebno za ljubitelje horora i zabave.

Dan mrtvih: Tradicija koja spaja prošlost i sadašnjost
1. studenog u Hrvatskoj obilježavamo blagdan Svih svetih, koji je neradan dan. Toga dana, uočljive su duge kolone ljudi kako odlaze na groblja, pale svijeće i polažu cvijeće na grobovima svojih najmilijih. Datumska povezanost blagdana Svih svetih i Dušnog dana (2. studenog) dobra je prilika za razmišljanje o vječnosti i smrtnosti.
Slična tradicija, poznata kao Dan mrtvih (Día de Muertos) duboko je ukorijenjena tradicija koja se slavi u Meksiku i drugim dijelovima Latinske Amerike, te oslikava New York u danima nakon Halloweena.
Proslava Dana mrtvih može trajati tjedan dana, a uključuje izgradnju Ofrenda, ili oltara, koji su ukrašeni nevenom, tamjanom, hranom, kruhom „pan de muertos“, svijećama, šećernim lubanjama, fotografijama i uspomenama kako bi se odala počast preminulima. Oltari su često ukrašeni simboličnim predmetima koji predstavljaju život i uspomene na voljene. Marigold, poznat kao “cempasúchil,” smatra se cvijetom koji vodi duše, dok tamjan stvara miris koji povezuje svijet živih s onim mrtvih.
Ova tradicija ne samo da slavi život onih koji su otišli, već i jača obiteljske veze i zajednicu, podsjećajući nas da smrt nije kraj, već dio neprekidnog ciklusa života. Dan mrtvih je trenutak radosti, sjećanja i ponovnog povezivanja s onima koje volimo, a koji su zauvijek ostali u našim srcima.

















Listen to Croatians Online here:
Croatian American Media Association Corp is a tax exempt organization under Section 501 c(3) of the Internal Revenue Code (EIN # 99-1591741). Your donation is greatly appreciated and will be used to support our mission. Your contribution is tax deductible to the full extent permitted by law.