Hrvatska ruža, folklorna skupina iz Astorije, New York koja djeluje već trideset godina u sklopu Hrvatske katoličke misije blaženog Ivana Merza, proslavila je svoj veliki jubilej u društvu više od pet stotina gostiju.
Proslava je održana pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića te Predsjednika hrvatskog Sabora Gordana Jandrokovića. Svoje čestitke Hrvatskoj ruži uputili su Njegova ekselencija Veleposlanik Republike Hrvatske u Washingtonu, Pjer Šimunović te Generalni konzul Republike Hrvatske u New Yorku, gospodin Nikica Kopačević.
„Da bi znao kuda ideš, moraš znati odakle dolaziš“, citirao je staru narodnu poslovicu u svom govoru vlč. Saša Ilijić, voditelj Misije.
„Kao što je obitelj čvrsti oslonac, neovisno kuda se otisnete po svijetu, tako je i baština dio svih nas kuda god otišli“, nadalje poručuje župnik crkve Most Precious Blood u Astoriji, u kojoj se pored Hrvata, okupljaju i brojni drugi narodi. „Naša Hrvatska katolička misija bl. Ivana Merza, prepoznala je prije trideset godina važnost okupljanja mladih generacija kroz organizirano učenje plesova i melodija, nošnja, koreografija, prijateljevanja i ljubavi“, također je rekao vlč. Saša u predgovoru knjižice izdane povodom jubileja Hrvatske ruže.
Tijekom trideset godina u Hrvatskoj ruži je plesove iz čitave Hrvatske plesalo više od stotinu članova. Mnogi od njih okupili su se na ovoj proslavi te zajedničkim nastupom obilježili svoje dugogodišnje prijateljstvo. Hrvatska ruža u ovoj maloj, ali živoj zajednici u Astoriji trenutačno broji 13 članova koje podučavaju plesu i pjesmi nekadašnje članice Hrvatske ruže Nicole Creglia i Katarina Miočić. Domaćin, Hrvatska ruža je za ovu prigodu izvela Istarski balun, najrašireniji ples Istarskog poluotoka te Konavosko potkolo, najstariji ples u Konavlima koji se pleše isključivo u tom kraju.
U HKM bl. Ivana Merza trenutno raste i razvija se i Hrvatska ružica, mladi plesači u dobi od 5. do 11. godina. Oni su svojom izvedbom tradicionalne pjesme s otoka Suska, Sansego gradiću, ukrali srce i simpatije svih prisutnih. Pitali smo ih što žele biti kad odrastu, a odgovor je bio da žele izrasti u Hrvatsku ružu.
Hrvatska ruža je tijekom svog postojanja gostovala u mnogim gradovima širom Amerike, a posebice im je zadovoljstvo gostovati u susjednoj župi Svetog Ćirila i Metoda i svetog Rafaela na Manhattanu gdje od 1971. godine djeluje folklorna skupina Kardinal Stepinac. Gosti iz New Yorka su za ovu priliku prikazali ples i kulturu bunjevačkih Hrvata. Pored izuzetnih plesnih koraka gosti su imali priliku uživati i u prekrasnim nošnjama, ženskom izrađenom od uvozne francuske svile ili čvrste bijele šlinge i muškom nošnjom koja se ističe sitnim zvončićima na gležnjevima čizama. Voditeljice ove grupe su Violette Deur i Daniela Markovinović, a koreografkinja je Renata Pestić.
Uvijek dragi gosti Hrvatske ruže su i članovi Kolo kluba Marian iz Steeltona u Pennsylvaniji, gdje Hrvati više od stoljeće čuvaju hrvatsku kulturu i tradiciju, a ova folklorna grupa slavi i 70. obljetnicu postojanja. Grupa broji mnogobrojne članove, a posebno se svojim djelovanjem ističe njezin voditelj Rick Vukmanic koji je vodi već više od 40 godine, a pomažu mu i Marija Krpan Kuren i Stephen Grassa. Oni su za ovu prigodu izveli Kresnice, Ivandanski običaj jaskanskog prigorja i polja u kojemu se mlade djevojke kresnice okupljaju u središtu sela oko upaljene vatre krijesa, a zatim obilaze imanja gdje povodom blagdana Svetog Ivana pjevaju pjesme uz želje da obitelj ima godinu u obilju zdravlje i sreće.
Svojim nastupom oduševila je i najmnogobrojnija grupa koja je došla iz Kanade, mjesta Oakville, oni se zovu Hrvatsko prelo i broje preko 240 članova. Oni su se predstavili pjesmama i plesovima podravskih Hrvata iz Mađarske. Posebno su oduševili izvedbom impresivnog plesa saran ili čizmaleroš za koji ih je publika nagradila ogromnim pljeskom. Njihovi učitelji su Kristina Badanjak i Branko Cetinjanin.
I šećer na kraju, bivši članovi Hrvatske ruže koji su za ovu prigodu tjednima marljivo vježbali usprkos obiteljskim i brojnim drugim obavezama, pokazali su da im je folklor još uvijek blizak u srcu. Oni su izveli pjesme i plesove iz Slavonije, započevši nastup bećarcem, pjesmom Šuškaj diko oko mog kučara te nostalgičnim plesovima Žita, Dere i Kalendari, a završili svoj nastup tradicionalnim šokačkim pozdravom te plesom drmeš. Koreografiju su pripremili Petar i Katarina Crnogorac, nekadašnji učitelji Hrvatske ruže.
Prisutni su imali i prilike uživati u fenomenalnoj izvedbi američke i hrvatske himne voditeljice zbora Hrvatske katoličke misije bl. Ivana Merza, Marcele Grancarić. Večer folklora, tradicije i kulture zaokružio je nastup uvijek sjajne Klape Astoria. Nakon službenog programa i bogate večere brojni gosti zabavljali su se uz Damira i Valentina kojima se na pozornici pridružio i Velečasni Saša Ilijić koji je čak nekoliko puta na bis morao pjevati popularnu pjesmu Brajde, pjevača Alena Vitasovića.
Završit ćemo s osobom koja je najzaslužnija za ovu proslavu, koja je i sama, ne samo alumna, nego i dio Ruže od samog početka, Valentinom Žužić, voditeljicom i osobom koja desetljećima gaji ogromnu ljubav prema folkloru i zajedništvu. Ona je svim generacijama čestitala na prelijepim uspomenama, druženjima i zajedništvu te poželjela još mnogo godina postojanja i djelovanja. S Valentinom smo razgovarali nakon završetka proslave i pitali je za dojmove. Izrazila je ogromnu zahvalnost svima koji su sudjelovali i pomogli da ova proslava bude za pamćenje te svima zaželjela da se uskoro opet sretnu i druže. Posebno je izrazila zahvalnost potpori Misije i hrvatske zajednice u Astoriji te svim gostima koji su se u tako velikom broju odazvali.
Foto: Ed Wilson, privatna zbirka, Croatians Online
Listen to Croatians Online here:
Croatian American Media Association Corp is a tax exempt organization under Section 501 c(3) of the Internal Revenue Code (EIN # 99-1591741). Your donation is greatly appreciated and will be used to support our mission. Your contribution is tax deductible to the full extent permitted by law.