d

The Point Newsletter

    Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

    Follow Point

    Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

    Novi zakoni u 2025. – što se sve mijenja u vezi iseljenika?

    S prvim danom nove godine u Hrvatskoj je stupilo na snagu više zakona koji su se mjesecima u medijima najavljivali i to ponajprije iz područja graditeljstva i prostornog uređenja, poreza, statusa stranaca i zaštite okoliša.

    Mjere za iseljeništvo

    Od siječnja se temeljem izmjena Zakona o strancima u Hrvatskoj uređuje tržište rada koje se odnosi na radna prava stranih radnika. Između ostalog, cilj zakona je i poticanje povratka hrvatskih iseljenika tako da će se iseljenicima boravak odobravati na dvije godine, a nakon tri godine će imati pravo na stalni boravak i pravo na zapošljavanje bez posebnih dozvola za rad i boravak.

    Osim toga, zakon o Porezu na dohodak uvodi značajnu poreznu olakšicu za iseljene hrvatske državljane koji se odluče ponovno vratiti u Hrvatsku. Ti će se građani osloboditi plaćanja poreza na dohodak u razdoblju od pet godina, pod uvjetom da su boravili izvan Hrvatske neprekidno najmanje dvije godine.

    Također, sredinom prosinca 2024. godine Vlada Rep. Hrvatske zajedno sa Ministarstvom demografije i useljeništva je predstavila paket demografskih mjera za 2025. godinu.

    Jedna od mjera za poticaj povratka hrvatskih iseljenika jest program poticanja useljavanja i zapošljavanja hrvatskih iseljenika kojim će se povezivati hrvatski iseljenici i poslodavci. Projekt će se provoditi u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom udrugom poslodavaca i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.

    Osim toga, provodit će se iskustveni programi za mlade useljenike u sklopu kojeg će 420 mladih godišnje sudjelovati u kulturnim, sportskim, obrazovnim, znanstvenim i inovacijskim programima.

    Nastavlja se sa stipendiranjem učenja hrvatskog jezika te će biti izrađen i jedinstven portal za informiranje hrvatskog iseljeništva.

    Graditeljstvo i prostorno uređenje

    Od 1. siječnja 2025. godine stupile su na snagu nove odredbe Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koje donose značajne promjene u načinu upravljanja nekretninama i ugradnji novih uređaja na uličnim fasadama zgrade. Jedna od ključnih promjena odnosi se na kratkoročno iznajmljivanje stanova. Vlasnici koji žele iznajmiti svoje stanove na kraći period, primjerice turistima, ili iznajmiti stan većem broju ljudi (primjerice radnicima), sada će morati pribaviti suglasnost najmanje dvije trećine suvlasnika zgrade. Uz to, uključiti moraju i suglasnost svojih neposrednih susjeda.

    Za one koji već iznajmljuju stanove na ovakav način, zakon uvodi prijelazno razdoblje: naime, od njih će se tražiti da pribave potrebnu suglasnost u roku od pet godina, točnije do kraja 2029. godine. 

    Zakon uvodi i pojam zajednice suvlasnika, te prateći Registar zajednice suvlasnika, s pravnom osobnosti i vlastitim OIB-om što bi trebalo znatno ubrzati upravne i sudske postupke te olakšati zgradama apliciranje za fondove (obnove fasada, energetske obnove i slično).

    Još jedna važna izmjena odnosi se na donošenje odluka u zgradama. Zakon prepoznaje problem nezainteresiranosti pojedinih suvlasnika za sudjelovanje u važnim odlukama. Kako bi se to promijenilo, smanjena je potrebna većina potpisa suvlasnika za donošenje odluka za nužne popravke (kao npr. za sanaciju krova) te ubuduće neće trebati prikupljati suglasnost za hitne popravke (primjerice za puknuće cijevi).

    Ovlast nadzora nad provedbom zakona dobivaju komunalni redari koji će određivati mjere za otklanjanje uočenih nepravilnosti, a između ostalog predviđaju se prekršajne kazne za izvođače nezakonitih radova (zatvaranje balkona, ugradnju klima uređaja na ulična pročelja i sl.).Prekršajne kazne iznose od 5500 eura do 10.000 eura.

    Porez na nekretnine

    Od početka 2025. godine kreće nova porezna reforma, a najvažniji dio te reforme je po prvi put uvođenje poreza na nekretnine. Porez na nekretnine zamijenit će postojeći porez na kuće za odmor, a pritom je Vlada propisala raspon stopa poreza od 0,6 do 8 eura po četvornome metru, dok će točnu visinu porezne stope određivati jedinice lokalne samouprave (tj. gradovi i općine). Taj porez plaćati će i pravne i fizičke osobe za nekretnine koje se ne koriste.

    Porez na nekretnine neće plaćati oni vlasnici nekretnine koji je koriste za stalno stanovanje, ni za one koje su u dugotrajnom najmu (najmanje 10 mjeseci u godini). Od poreza će biti oslobođene i derutne, neuseljive nekretnine te nekretnine koje služe za poljoprivredu i nestambene djelatnosti.

    Od plaćanja novog poreza na nekretnine bit će oslobođeni i “domaćini”, osobe koje malo turističko iznajmljivanje imaju kao dodatnu djelatnost u objektu u kojem imaju prijavljenu i vlastitu adresu stanovanja.

    Sve će lokalne jedinice do kraja veljače 2025. godine donijeti odluke o oporezivanju nekretnina na svom području, po zonama i pripadajućim poreznim stopama.



      

    Listen to Croatians Online here:


       
      

    Croatian American Media Association Corp is a tax exempt organization under Section 501 c(3) of the Internal Revenue Code (EIN # 99-1591741). Your donation is greatly appreciated and will be used to support our mission. Your contribution is tax deductible to the full extent permitted by law.